Sildid

, ,

Erinevaid hädasid seoses tarkusehammastega olen kuulnud tihti: küll teevad kasvades põrguvalu, küll on juba kasvades kindel, et kaaries neid ohustama hakkab, lisaks veel erinevad koledad ja verised stsenaariumid nende välja opereerimiste ja tõmbamistega. Just hiljuti sattusin Facebookis lugema ühe tuttava õudusjuttu sellest, kuidas ta läks tarkusehammast välja tõmbama ning sai traumeeriva kogemuse osaliseks: lugematu arv tuimestavaid süste, hamba “pooleks saagimine”, ajakulu kokku poolteist tundi ja palju verd. Minu jaoks kõlas see ikka väga jubedalt, seda enam, et paljude jaoks on tegu olnud suhteliselt kiire ja valutu protseduuriga.

Minul endal ei ole ükski tarkusehammas veel lõikunud ja see toob mu teele mõned takistused. Panoraamröntgen näitas, et hambad on igemes siiski olemas, aga vales asendis. Ülemised on suunaga hambakaare poole, nii et kui need otsustavad lõpuks välja tulla, siis on üsna kindel, et mõjutavad hambumust terves reas. Mõistlik on need ilmselt juba enne breketite panekut eemaldada. Minu mõtteid kinnitas ka ortodont, kuid lisas, et see ei ole otseselt nädalate küsimus ja tarkusehambaid saab välja opereerida ka siis, kui brekud juba peal on ehkki see võib kirurgile ruumipuuduse tõttu ebamugavamaks osutuda.

Minu toredal hambaarstil oli kohe soovitada hea kirurg, kes selle töö valutult ja kiiresti ära teeks. Janne Tiigimäe-Saar on väga suure kogemustepagasiga näo- ja lõualuukirurg, kelle kohta olen ainult head kuulnud ja lugenud. Õnneks võtab ta vastu ka samas kliinikus, kus niikuinii oma hambaid ravimas olen harjunud käima. Tarkusehammaste eemaldamise kohta on erinevates kohtades nii palju infot ja mul tekkis jälle nii palju küsimusi:  kas see on valus? milline tuimastus tehakse? kaua haavad paranevad? jne.  Mingil hetkel hakkasid need küsimused mind nii hirmsasti painama, et ma otsustasin dr Tiigimäele kirjutada. Ausõna, ma reeglina ei kirjuta arstidele oma muredest ja ei küsi nahaalselt küsimusi, aga no ei andnud need tarkusehambad rahu. Loomulikult andsin ma endale aru, et arstil ei ole mitte mingisugust kohustust mu kirja lugeda ja veel vähem mulle vastata, aga ometigi sain vastuse. Mitte küll kõikidele küsimustele, aga veidikene selgemaks läks pilt küll.

Dr Tiigimäe vastas, et protseduur ei ole valus ja kestab umbes 30 minutit. Sõltuvalt kliinikust on ühe hamba operatsiooni hind 100-150 eurot.  Judent hambakliiniku kodulehel (mina käin Judent Tartu kliinikus) on tarkusehamba eemaldamise hinnaks märgitud 40-100 eurot, nii et ilmselt tuleb arvestada selle kõrgema määraga. Tiigimäe sõnul on ODE hambakliinikus ka Haigekassa järjekord, kuid seal on ühe hamba järjekord umbes aasta ja Haigekassa nõuab saatekirja oma arstilt ning tasustab vaid teatud diagnoosiga tarkusehambaid. Selline see vastus siis sai.

Tean, et aastat ma ootama ei hakka ja võib-olla ei saa ma seda aega endale üldse lubadagi, nii et mingil ajal tuleb see käik ikkagi ette võtta ja asi ära teha. Loodan vaid, et minu käigust ei saa stseen õudusfilmist, vaid kerge ja valutu protseduur.

Lõpetuseks üks pildike ka
Image
(vasakul. Kõrval on kaks tšehhitari, kellel on absoluutselt kadestamisväärselt kaunis hambarida. Kumbki pole nooremana breketeid või tavalisi hambaklambreid kandnud. No püha ebaõiglus! 🙂 Kevad 2012)