Sildid

, , , , ,

Eile käisin esimest korda ortodondi juures konsultatsioonis, et saada sotti, mida saab ja mida ei saa mu hammastega teha. Juba mitu kuud tagasi olin otsustanud, et minu hammastega hakkab tegelema dr Margit Kiviloo Tartu Maxillast. Määravaks said siin tuttavate soovitused ning arsti kogemus. Maxilla ei pruugi kindlasti olla kõige odavam variant, kuid olen üsna kindel, et töö kvaliteet on hinnaga vastavuses.

Dr Kiviloo on asjalik ja väga sõbralik arst. Esmalt vestlesime põhjustest, miks ma ortodondi juurde üldse tulin. Minu ühte esilekerkivat hammast märkas ta kohe. Vestlusele järgnes hammaste kontroll ja assistendi abiga pandi kirja kõik, mis mu suus toimub: senised täidised, hambumuse anomaaliad, huulekidade kõrgus, hammaste keskjoone nihe (minul oli 2 mm viltu), hinnang suuhügieenile (õnneks hea) jne. Ortodondi juurde minnes oli mul veel õhkõrn lootus, et ehk tuleb breketid paigaldada vaid ühele kaarele, kuid sai üsna pea selgeks, et ravi õnnestumiseks on neid vaja mõlemale kaarele. Nihutades hambaid ülemisel kaarel ja jättes all kõik samasuguseks, ei hakka hambad enam korralikult kokku käima, mälumispinnad ei ühildu ning pikapeale on ravi tulemus null. Ohjah, eks ma seda oskasin arvata ka. Väike ruumipuudus on all niikuinii, kui mind ennast see esteetiliselt häirima pole hakanud. Kaua see suu-uurimine ei kestnud, umbes nagu tavalise hambaarst juures.

Järgnevalt tutvustas arst mulle erinevaid võimalusi mu hammaste korda tegemiseks. Erinevad võimalused üle vaadanud, leidsime koos, et minu puhul annaks kõige paremaid ja kiiremaid tulemusi Damon-breketsüsteem. Damon’id on viimastel aastatel üsna levinud ja eeltööd tehes jäin ka mina pidevalt neist lugema. Sarnaselt tavalistele metallbreketitele kleebitakse iseligeeruvad Damon metallbreketid hammaste välimistele pindadele. Damon breketid kinnituvad kaaretraadile spetsiaalsete lukkude abil, võimaldades breketitel libiseda mööda kaaretraati. Damon breketite suureks eeliseks on see, et hammastele tekitatakse ruumi juurde loomulikul teel ning reeglina ei ole tarvis oma hambaid eemaldada. Samuti on Damon’eid vaja aktiveerimas käia harvem ja väidetavalt jääb ka ravi aeg veidi lühemaks kui tavaliste breketitega. Muide, sarnaselt tavalistele breketitele on ka Damon’ite puhul võimalik paigaldada hammastele vähem silmatorkavad valged breketid (Damon Clear).

Otsus Damon’ite kasuks oli tehtud ja mis seal salata, edeva inimesena otsustasin ülemisele  kaarele esihammastele (silmahambast silmahambani) lasta paigaldada just Damon Clear’id. Mu enda hambad on üsna väikesed ja metallbreketid oleks ilmselt isegi liialt silmatorkavad. Eks nad paistavad välja niikuinii, aga vähemalt on siis endal veidi parem peegelpilti vaadata. Idee järgi peaks breketid mu suus välja hakkama nägema sellised (muidugi mitte nii ilusate hammaste peal :)).
Image

Aga nüüd rahast. Tartu Maxillas maksis ortodondi esmane konsultatsioon, mis sisaldas patsiendi uurimist ja raviplaani koostamist (kokku kestis visiit umbes 30 minutit) 22 eurot. Kuna teadsin, et visiite (ja üsna kulukaid) tuleb mul tulevikus palju, siis lasin teha endale ka Maxilla kliendikaardi, mis maksis 13 eurot. Kokku läks see esimene visiit maksma seega 35 eurot, millest läks maha 5% kliendikaardi soodustus. Kokku seega 33,75 eurot.

Mõistan, et esmapilgul võib see kliendikaardi 5%-line soodustus tunduda üsna tühine ja arvasin ka ise nii, kuid suuremate summade puhul see juba natuke loeb. Nimelt läheks minu puhul breketid ülemisele kaarele (6 valget breketid ja ülejäänud metall) umbes 800 eurot. Sellelt summalt on 5% juba 40 eurot, mis on minu meelest juba üsna hea kokkuhoid. Kuna selliselt on breketeid lasknud panna ilmselt mitmed teised dr Kiviloo patsiendid, siis tean täpselt, et ülemine kaar läheb minu jaoks koos soodustusega maksma 763 eurot. Alumine kaar, mis paigaldatakse neli kuud hiljem ja kuhu ma valgeid breketeid panna ei lase, läheb koos soodustusega maksma pisut üle 600 euro. Need on eeldatavalt vähemalt esialgu suuremad väljaminekud (hiljem, kui on aeg breketid ära võtta ja retainer paigaldada on jälle rohkem raha kulumas, kuid sinna on veel päris palju aega). Damon’eid tuleb aktiveerimas käia iga 6-8 nädala järel ja ühe kaare aktiveerimine maksab Maxillas 35 eurot, kaks kaart seega 70 eurot.  Ahjaa, ravi eeldatavaks pikkuseks ennustas arst praegu poolteist aastat.

Järgmine visiit on 6. veebruaril, siis teeme jäljendid ning kolju külgülesvõtte.

Lõpetuseks vaadake veel veidi mu kõveraid hambaid:
Image

(sügis 2013)

Image

(veidi udune, kevad 2013)

Image

(niimoodi poolikult naeratades ei olegi olukord väga hull, detsember 2011)

Järgmise korrani!
-M.

.